trende

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ – PEDODONTİ

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ – PEDODONTİ

Pedodonti, çocukların diş sorunlarının teşhis ve tedavisine odaklanan bir uzmanlık alanıdır. Pediatrik bir diş hekimi, bebeklikten ergenliğe kadar olan çocuklarla çalışır.

Pediatrik diş hekimi, çocukların iyi ağız sağlığı elde etmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olur. Çocuğunuzun ağız sağlığının ve pedodontinin önemini anlamak için faydalarına göz atalım.

Pedodonti ve Faydaları

Çocuklar genellikle altı aylıkken süt dişlerini çıkarmaya başlarlar. Çocuklar, hangisi önce gelirse, ilk dişlerini takip eden altı ay içinde veya bir yaşına kadar çocuk diş hekimine gitmelidir.

Pediatrik diş hekimleri ağız ve çene ile ilgili sorunları ele alır ve ayrıca parmak emme gibi sorunları düzeltmeye yardımcı olur. Pediatrik diş hekimini ziyaret etmek bu bakımdan küçük yaştaki çocukların ağız ve diş sağlıklarında hayati önem taşır.

1) Rahat Bir Ortam Sağlarlar

Çocuklar genellikle dişçiye ve doktora gitme konusunda gergindirler. Pediatrik diş hekimi çocukları rahat ettirmek için eğitilmiştir. Diş hekimi, çocukları rahat ettirmek ve dişçi korkusunu yenmeleri için de yeteneklidir. Erken yaşta yapılan pedodonti ziyaretleri, çocuklar ve diş hekimleri arasında iyi bir ilişki kurmada önem taşır.

Pediatrik diş hekimi muayenehanesindeki personel de çocuklarla çalışmak üzere eğitilmiştir. Personel, hastalar için eğlenceli ve rahat bir ortam yaratır. Ofis ayrıca çocuklar için eğlenceli aktiviteler içerebilir. Bu, dişçi randevusu öncesinde ve sırasında çocukların zihinlerini meşgul eder.

2) Çocuklara Ağız ve Diş Hijyeni Tekniklerini Öğretirler

Ebeveynlerin çocuklarına dişlerini nasıl düzgün fırçalayacağını ve diş ipi kullanımını öğretmesi zordur. Çocuklar dişlerin bazı kısımlarını kaçırabilir ve bu da onları çürümeye karşı hassas hale getirebilir. Pedodonti konusunda eğitimli diş hekimleri çocuklara uygun ağız hijyeni tekniklerini öğretir. Diş hekimleri ayrıca ebeveynlere evde ağız bakımını kolaylaştıracak ipuçları sağlar. Bu ipuçları, çocuklar için diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı bile eğlenceli hale getirebilir.

3) Diş Bakımında Bütünsel Yaklaşım

Pediatrik diş hekimleri, diş bakımına bütünsel bir yaklaşım benimseyecek eğitime sahiptir. Diş hekimleri, tüketilen yiyecek ve içecekler de dahil olmak üzere dişleri etkileyen çevresel faktörleri de göz önünde bulundurur. Bu diş hekimleri emzik kullanımı ve parmak emme davranışları gibi risk faktörlerini de dikkate alır. Aynı zamanda, pediatrik diş hekimleri, sağlıklı gülümsemeleri korumak için diş temizliği, florür tedavileri ve diğer diş hizmetleri sunar. Bu bütünsel yaklaşım, çocuğun uygun bakımı almasını sağlar.

4) Ağızın Doğru Geliştiğinden Emin Olurlar

Pediatrik diş hekimleri çocuklara yönelik ağız bakımı konusunda eğitim aldıkları için gelişimsel sorunlar ararlar. Diş hekimleri, ağzın düzgün bir şekilde gelişmesini ve dişlerin doğru zamanda sürmesini takip eder. Diş hekimleri sorunları fark ettiğinde bir tedavi planlamaya başlarlar. Erken tedavi sağlıklı gelişimi destekler. Doğru ağız gelişimi, konuşma ve yemek yeme için çok önemlidir.

Pedodontinin Faydalarından Mutlaka Yararlanın

Pediatrik diş hekimi çocuğunuz için sayısız fayda sağlar. Diş hekimi çocuğunuzu rahatlatacak ve uygun ağız hijyeni tekniklerini öğretecektir. Diş hekimi, ağız bakımını daha eğlenceli hale getirmek için size bazı teknikler bile sağlayacaktır. Diş hekimi ağız bakımına bütüncül bir yaklaşım benimseyecek ve ağzın olması gerektiği gibi gelişmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz bir yaşında veya daha büyükse veya son altı ay içinde ilk dişi çıktıysa, bugün bir çocuk diş hekiminden randevu alın.

 

İletişim Formu

  18.11.2021
  69
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Dt. Senem Bozkurt
  Dt. Senem Bozkurt
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?