trende

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir Evde Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma yöntemleri dişin yüzeyinde oluşan çeşitli organik ve inorganik maddelerin çeşitli yöntemlerle dişten arındırılması işlemidir.

Diş beyazlatma Yöntemleri Nelerdir

Diş beyazlatma yöntemleri hem profesyonel ortamda hem de evde yapılabilmektedir. Profesyonel ortamda yapılan uygulamalarda diş hekiminizin gerekli gördüğü işlemler uygulanırken evde diş beyazlatmada size özel hazırlanan bir plak ve jel ile evde diş beyazlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Diş beyazlatma yöntemleri 4 ana başlıkta toplanabilir.

1.Ev Tipi Diş Beyazlatma;

Ev tipi diş beyazlatma yönteminde kişiye özel hazırlanan ağız plağına eklenen jel ile (%10–15 ‘lik karbamid peroksid veya hidrojen peroksit içerir) 4 ila 6 saat bekleme ile diş beyazlatma uygulanabilir.

2. Ofis (Klinik) Tipi Diş Beyazlatma;

Uzman bir diş hekimi tarafından uygulanan bu yöntemde dişin üzerine sürülen bir jelin lazer  yardımı ile aktifleşmesi ile diş beyazlatılır. Diğer diş beyazlatma yöntemlerine kıyasla çok daha kısa sürer.

3.Kombine Diş Beyazlatma;

Bu yöntemde hem ev tipi diş beyazlatma hem de ofis tipi diş beyazlatma yöntemi birlikte kullanılır. Klinik tipi diş beyazlatma işleminden sonra 2 ila 3 gün boyunca  evde uygulanacak plak ve jel yöntemi ile  diş beyazlatma işlemi süreci desteklenir.

4.Tek Diş Beyazlatma (İçten Diş Beyazlatma);

Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişin beyazlatılmasında kullanılan bir yöntemdir. Var olan dolgu sökülür diş beyazlatma jeli uygulanır daha sonra geçici dolgu ile kapatılır. Bu işlem birkaç seans uzunluğunda olabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemlerinin Zararı Var Mı?

Diş beyazlatma geçici bir süreliğine dişlerde hassasiyete yol açabilir. Bu hassasiyet 24 ile 48 saat arasında kendiliğinden geçer. Geçici hassasiyet dışında diş beyazlatmanın uzun süreli bir hasarının olup olmadığına dair kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır.

Diş Beyazlatma Etkisi Geçici Midir Kalıcı Mıdır?

Diş beyazlatma yöntemlerinin etki süresi kişiden kişiye değişir. Kola, kahve şarap gibi güçlü aşındırıcı etkisi olan içeceklerin kullanımı, tütün ürünleri kullanımı dişin beyaz kalma süresini düşürecektir. 6 ay ile 1 yıl arasında etkisi devam eden diş beyazlatma yöntemleri bu süreç içerisinde tekrar edilirse beyazlatma etkisi kalıcı hale gelir.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Diş beyazlatma yöntemleri ile beyazlatılmış dişler renk değişimine oldukça açık bir halde oldukları için işlemden sonra 2 gün boyunca çay, kahve, şarap, kola gibi aşındırıcı ve renkli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

İletişim Formu

  04.12.2021
  123
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Dt. Senem Bozkurt
  Dt. Senem Bozkurt
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?