trende

PORSELEN DOLGU

PORSELEN DOLGU

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgu, dişteki bir boşluğu doldurmak için kullanılır. Kristal olmayan bir camda birleştirilmiş oksijen ve silikondan üretilirler. Gümüşten(amalgam dolgu) farklı olarak, diş renginde olacak şekilde renklendirilebilirler. Diş rengiyle uyumlu olması, bakıldığında farkın anlaşılmamasını sağlar.

Diş çürüğünün düzgün bir şekilde onarılması için birkaç kat uygulanması gerektiğinden bir kavitenin porselen ile doldurulması birden fazla hekim ziyareti gerektirir. Porselenin dezavantajlarından biri, metal bir dolgu kadar uzun süre dayanmaması, yani çok daha erken değiştirilmesi gerektiğidir. Bu değiştirme genellikle beş ila 10 yıl arasında gelir. Aynı zamanda daha pahalı bir seçimdir, çünkü kısmen dişi birkaç katman halinde oluşturmak zaman alıcıdır.

Gerçek dişi taklit etmek için hazırlanabileceğinden, bir dişte doldurulması gereken büyük bir boşluk olduğunda bir porselen dolgu tercih edilir. Aynı zamanda, örneğin bir azı dişinin yatay kısmı gibi dişin düz yüzeyinde bir boşluk olduğunda da tercih edilirler. Yine ağzınızı açtığınızda porseleni gerçek dişmiş gibi görürsünüz. Neyse ki, fırçalama gibi iyi diş hijyeni ile porselen lekelere iyi direnç gösterir.

Porselen mi Amalgam(Gümüş) mı?

Bazen diş hekimleri çeşitli nedenlerle porseleni gümüş dolgular yerine önermektedir. Çoğu zaman, bunlar dişlerinizin görünümünden mutlu olmak istediğiniz için estetik olarak yönlendirilir. Gülümserken görünen bir çürüğünüz varsa, o gülüşün bütünlüğünü korumak için diş hekiminize porselen dolgu yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Boşluğunuz bir arka azı dişinin üzerindeyse, ağzınızı geniş açtığınızda güzel bir şekilde karışabilmesi için diş renginde bir dolgu görünümü de isteyebilirsiniz. Porselen dolgular katmanlar halinde uygulandığından, dişinizin gerçek şeklini taklit edecek şekilde oluşturulabilir ve çoğu durumda avantaj sağlar.

Diğer zamanlarda, örneğin ağzın en arkasında veya diş eti çizgisinin altında çürüklerin görülemediği durumlarda, uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları nedeniyle gümüş amalgam dolgular daha iyi bir tercih olabilir. Maliyet bir faktörse, bu birçok çürüğünüz için daha iyi bir seçenek olabilir.

Sonuç

Hemen hemen hepimizin bir noktada en az bir çürüğü olmuştur. Tüm hayatını bu tür diş çürüğü yaşamadan geçiren insanlar çok nadirdir. Bazı şanssız insanlar düzenli olarak çürükler geliştirirken, diğerleri için çürükler arasında yıllar vardır. Bir çürüğünüz olduğunda bu çürüğü kapatmalı ve daha fazla ilerlemesini önlemelisiniz. Bu durumda Amalgam veya Porselen dolgu seçeneklerinden uygun olanı diş hekiminiz ile kararlaştırabilirsiniz.

 

İletişim Formu

  18.11.2021
  106
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Dt. Senem Bozkurt
  Dt. Senem Bozkurt
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?