trende

DİŞ ETİ TEDAVİLERİ-PERİODONTOLOJİ

DİŞ ETİ TEDAVİLERİ-PERİODONTOLOJİ

Diş Eti Tedavileri (Periodonti)

Diş eti tedavileri (Periodonti) yaygın olarak görülen çeşitli diş eti rahatsızlıkların tedavi yöntemlerinin tamamını kapsar. Diş etlerinde bulunan bakterilerin enfeksiyon yaratmasıyla oluşan çeşitli diş eti rahatsızlıkları her bireyde ve her yaş aralığında görülebilir. Bakterilerin yol açtığı enfeksiyon zamanla diş etlerinin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına sebebiyet verir. Diş eti rahatsızlıkları erken dönemde ameliyatsız bir biçimde kolayca tedavi edilebilir ve önlenebilir. Ancak hastalığın ilerlediği durumlarda cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı diş etleri ile sağlıksız diş etleri arasındaki farklar çok açıktır. Diş eti hastalıklarında diş etleri kızarabilir, şişkin görünebilir hatta sıklıkla kanamalar yaşanabilir. Özellikle diş fırçalarken veya diş ipi kullandıktan sonra yaşanan kanamalar diş eti rahatsızlıklarının habercisi olabilir.

Ağır ağız kokusu diş eti rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Ağzımızda her daim milyonlarca bakteri bulunur ancak plaklardan arınamayan dişlerde artan bakteri miktarı zamanla diş etlerini tahriş edip diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Ağızda artan bakteri miktarı da ağız kokusu ile kendini gösterebilir.

Diş eti rahatsızlıklarının ilk belirtisi genelde diş eti çizgisinde oluşan iltihaplanmalar ve diş etlerinde yaşanan renk değişimleridir. Sağlıklı diş etleri açık pembe renklidir. Kızaran diş etleri için mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Diş etlerinin boyutunun değişmesi yani küçülmesi bir diğer belirti olabilir.

Dişlerin soğuk ve sıcak yiyecek/içeceklere karşı hassaslaşması genelde diş eti rahatsızlıklarının ilk belirtileri arasındadır.

Diş Eti Tedavisi Nedir?

Diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için ameliyat gerektiren ve ameliyat gerektirmeyen tedaviler mevcuttur. Profesyonel diş temizliği ve kök planlaması gibi operasyonlarla ameliyatsız bir biçimde diş eti rahatsızlıkları tedavi edilebilir. Diş eti rahatsızlıklarının tedavisi bazen ameliyat gerektirebilir. Bu durumda uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır; Cep Küçültme Ameliyatı, Kemik ve Yumuşak Doku Greftleri, Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu.

Diş Eti Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Tedavinin seans süresi hastadan hastaya değişmektedir. Diş eti rahatsızlıkların ameliyat gerektirmeyen tedavileri mevcuttur. Profesyonel diş temizliği ve kök planlaması gibi ameliyat gerektirmeyen tedaviler ortalama 3 ile 5 seans arası sürebilir.

 

İletişim Formu

  18.11.2021
  60
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Dt. Senem Bozkurt
  Dt. Senem Bozkurt
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?