trende

İMPLANT UYGULAMALARI

İMPLANT UYGULAMALARI

İmplant uygulamaları eksik dişlerin yerine yapılan, çene kemiğine yerleştirilen protezlere destek olması amacıyla yerleştirilen yapay diş kökü uygulamalarıdır. Çiğneme ve diş estetiğinin yerine getirilmesi amacıyla, hastanın kullanacağı hareketli veya hareketsiz protezlerin sabitlenmesi için yapılırlar.

İmplantın Faydaları Nelerdir?

Eksik bir diş, çiğneme ve konuşma becerilerini kısıtlayabilir. Teknik sorunların yanı sıra görünüş olarak hastayı rahatsız ederek özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda implant diş yapılarak eksik diş yerine yapay diş takılabilir. İmplant uygulamaları için sayılabilecek faydalar aşağıdaki gibidir :

 • Çiğneme ve konuşma becerisinin geri kazanılması.
 • Yüz ve ağız estetiğinin restore edilmesi.
 • Çene kemiği yapısının korunması.
 • Dişlerin doğal görünümünün ve işlevlerinin geri kazanılması.
 • Görünümün düzeltilmesi ve artan özgüven.

İmplant Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Uygulama iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. İlki, implantın çene kemiğine yerleştirilmesi, ikincisi ise implanta yapay dişin takılmasıdır. Tam iyileşme hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte ortalama 5-6 ay arasındadır.

İyileşme sırasında hasta, dişlerini kullanabilir. İmplant tedavilerinde kullanılan malzemeler dayanıklı olduğu için uzun zaman kalıcılığını sürdürecektir.

İmplant uygulamalarında çeneye titanyum vidalar yerleştirilir. Tedavi esnasında hastanın herhangi bir acı veya ağrı çekmemesi için gerekli anesteziler öncesinde uygulanır. İmplant hastanın kemiği ile birleştikten ve bütünleştikten sonra ise yapay diş veya dişler implantın üzerine vidalanır.

İmplant diş uygulaması, tek diş, birkaç diş veya tüm dişlerin kaybı söz konusu olduğu durumlarda uygulanabilecek uygun bir tedavi yöntemidir. Çene yapısının gelişimini tamamladığı varsayılırsa her yaşta kullanılabilirler.

İmplant Uygulaması Neden Yapılmalıdır?

Çene kemikleri canlı sistemlerdir. Canlılığını ve yapılarını korumaları için bir diş sistemine ihtiyaç duyarlar. Üzerinde diş olmayan ve baskı olmayan çene kemikleri zamanla kaybolur. Bu kaybolmaya atrofi adı verilir. İmplant uygulaması yapılan bölgelerde implant diş kökü görevi görerek çene kemiğini eğitir ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Çene kemiğinin sağlığının korunması ve eğitilerek kaybolmasının önlenmesi açısından implantlar oldukça önemlidir. Diş kayıpları sonrasında yerinin bir implant işlemi ile çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri çene kemiğinin canlılığını korumasını ve yapısının restorasyonuna yardımcı olur.

Lütfen karar vermeden önce diş hekiminize danışınız.

İletişim Formu

  18.11.2021
  92
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Dt. Senem Bozkurt
  Dt. Senem Bozkurt
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?